Blog

Jakie wybory stoją przed tobą gdy chodzi o detekcję gazu.

Jakie wybory stoją przed tobą gdy chodzi o detekcję gazu.

Nawet posiadając najdroższy i najlepszy sprzęt wykrywanie gazu może okazać się trudne. W takim razie jak możemy znaleźć odpowiedni sprzęt do pracy?

Istnieje ogromna liczba sposobów aby wykrywać gazy, zaczynając od  rurek kolorymetrycznych, przenośnych i stacjonarnych detektorów w wersjach z wbudowaną pompką lub dyfuzyjnych, monitorowanie obszarowe a nawet wykrywanie płomieniowe. Jak więc dowiedzieć się jaki jest najlepszy sposób na detekcję w określonych przez nas warunkach?

Chociaż jest to zasadniczo proste pytanie, gdy zagłębimy się w temat pojawi się ich znacznie więcej. Tak więc trzeba postawić sobie ważne pytanie: czy to najdroższe rozwiązanie będzie najlepsze? Jakie są więc najważniejsze parametry przy podejmowaniu decyzji?

Jaki jest cel wykonywania pomiarów?

Tak naprawdę jest to pierwsze pytanie na jakie należy znaleźć odpowiedź. Odpowiedź jest prosta: pomaga chronić twoich pracowników oraz majątek. Ponadto twoi ludzie mogą nosić osobiste wyposażenie ochronne cały czas lub nosić je tylko wtedy, gdy spodziewasz się zbyt wysokiego stężenia gazów.

Drugim pytaniem będzie co w takim razie będzie oznaczało pojawienie się alarmu na twoim urządzeniu? Uważaj? Uciekaj? Nie wchodź? Na podstawie takiego detektora i jego wskazań podejmuje się bardzo ważne decyzję mające odbicie na pracy twojego zakładu. Dlatego lepiej zająć się tym tematem.

Jakich gazów możemy się spodziewać i w jakim stężeniu chcemy je wykryć? Czy istnieje czujnik, który może wykryć gaz o pożądanym przez nas stężeniu? Czy pewne gazy zakłócają działanie różnych czujników? Jakie gazy występują regularnie w atmosferze, w jakiej kombinacji i w jakim stężeniu? To ważne pytania, ponieważ mieszaniny gazów mogą powodować zakłócenia w pracy czujników. Nawet nie każda rurka kolorymetryczna może być w stanie odróżnić pewne związki, szczególnie jeśli są one podobne chemicznie. Może być tak że mieszaniny mogą wymagać szerokiego spektrum pomiarowego, takiego jakie oferuje detektor fotojonizacyjny. Nawet czujnik LEL jest w pewien sposób szerokopasmowym sensorem pomiarowym.

Jakich gazów możesz spodziewać się w swoim środowisku pracy?

Zwykle w swoim zakładzie produkcyjnym masz całkiem dobre pojęcie, jakich gazów się spodziewać. Jeśli nie, pomożemy ci również i w tym przypadku. Znasz procesy technologiczne w swoim zakładzie ale może wykluczenie innych opcji, że pracownicy mogą być narażeni dodatkowo na jakiś gaz będzie bardziej opłacalne?

Różne związki, oczywiście stwarzają różne zagrożenia, takie jak: wybuch, uduszenie, zatrucie a są to tylko główne kategorie. Stężenia, w których występują te związki, mają dalsze implikacje dla instrumentów np. zbyt wysokie stężenie, może na przykład uczynić większość czujników elektrochemicznych bezużytecznymi. Gazy docelowe mogą być lżejsze lub cięższe od powietrza, co wymaga różnych punktów pomiarowych, aby jak najlepiej zapobiec ryzykownej sytuacji.

Po ustaleniu, jakich gazów należy się spodziewać, czas dokonać oceny ryzyka zgodnie z lokalnymi przepisami i regulacjami. W tym celu konieczne może być monitorowanie poziomów stężeń związków, aby sprawdzić, czy utrzymują się w dopuszczalnych granicach. Gdy przekroczą one wszelkie ustalone limity, pracownicy powinni być chronieni poprzez modernizację procesów w miejscu pracy lub za pomocą środków ochrony osobistej. Przekraczanie limitów zależy w dużej mierze od procesu produkcyjnego. Dlatego procedury firmowe mogą wymagać zaostrzenia. Pojawia się więc pytanie, kiedy znowu jest bezpiecznie i można wrócić na stanowisko pracy?

All of this matters when making any decisions about gas detection. Whether you need personal monitors as part of personal protection, or fixed equipment to get a grip on the concentration levels for only a few compounds, facility-wide, or anything in between.

Jakie więc będą w naszym przypadku standardy?

Jakie ryzyko nie zostanie zmniejszone? Jaki poziom bezpieczeństwa należy zapewnić? Należy postępować zgodnie z procedurami, które są specjalnie zaprojektowane, aby wszelkie działania były jak najbardziej wolne od jakiegokolwiek ryzyka. Szkolenie personelu jest niezbędne, aby udało się uniknąć niebezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy poradzisz sobie z ryzykiem związanym z niektórymi procesami produkcyjnymi, czy z pracą w określonych warunkach (takich jak zamknięte przestrzenie lub rozładunek kontenera).

Co dalej?

Jest to idealna sytuacja w której to specjalista w dziedzinie wykrywania gazu może zaoferować pomoc i wsparcie w pełnym monitorowaniu zagrożeń związanych z występowaniem gazów w twoim środowisku pracy. Niezależnie od tego, czy chodzi o zarządzanie wyłączaniem w oparciu o wypożyczone urządzenia, długoterminową dzierżawę urządzeń czy sprzedaż sprzętu do wykrywania gazu. Właściwe doradztwo, wsparcie, szkolenie, kalibracja , konserwacja i naprawy są kluczowe. Po skonsultowaniu się ze specjalistą ważne jest, aby czynniki zostały odpowiednio potraktowane. Pomoże w tym dobre wyposażenie warsztatu, odpowiednie przeszkolenie techników i osób nadzorujących, którzy są zobowiązani do prawidłowego wdrożenia planu zapobiegania zagrożeniom.

W 7Solutions możemy zaoferować ci tych właśnie specjalistów, działających w dziedzinie technologii pomiaru i kontroli w wykrywaniu gazu. Możemy zaoferować Ci sprzęt niezbędny do oceny ryzyka lub monitorowania. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.

Informacje

7Solutions posiada własny dział serwisowy gdzie możemy serwisować, kalibrować oraz dokonywać przeglądów każdego urządzenia do wykrywania gazu, bez względu na jego producenta i wiek.

Używamy plików cookies aby ułatwić sobie świadczenie usług dla ciebie. Prosimy więc o wyrażenie zgody na używanie cookies.